Potřebujete poradit? Zavolejte nám +420 724518274

Jste tu poprvé? Zaregistrujte se

Jak se postarat o vlněné oblečky, aby nebyly "k sežrání"

Líbí se jim bydlet v na tmavých místech, jako jsou třeba rohy Vaší skříně. Vajíčka kladou na vlákna živočišného původu. Když se potom vylíhne larvička, potřebuje k tomu, aby přežila a rostla, protein keratin, který je ve zvířecí srsti.

Vlna je vlastně nejprémiovější krmivo, které, když se larvička vylíhne, slouží jako její obživa. V nouzi se ale spokojí i s bavlnou a lnem.

Vlnu může být docela problém nahradit, pokud vůbec, když se třeba jedná o nějaký Váš oblíbený kousek, který byl jako na potvoru z limitované edice...

Jak tedy postupovat, abyste tomu předešli: 

Zdroj vajíček může být donesený kousek ze sekáče, nebo uskladěná taška se zimními věcmi. Molů je ve skutečnosti celá řada, živí se peřím, najdeme je v hnízdech ptáků, doupatech různých savců... Někdy se tedy dostane do domácnosti vzduchem nebo v srsti domácích mazlíčků, aniž bychom si toho všimli.

Temné místečko může být ideální líhní pro tyto strašidelné larvičky. Vlnu nekazí jen moli, ale také roztoči, které není pouhým okem vidět. U molů vidíme létat obvykle samečky, samičky žijí nenápadněji a proletují se velmi zřídka, i když křidélka mají. Spíše chodí a a skáčí záhyby látek, a to velmi rychle. Moli patří mezi nejrychlejší běžce mezi motýly. Po spáření a nakladení (nebo dokonce přenesení!) vajíček na vhodné tkaniny samičky brzy umírají. 

PROBLÉM JSOU TEDY LARVY A KUKLY:

  • Larvám ani kuklám nesvědčí teploty pod nulou, proto je účinná stará metoda našich babiček, vystavit napadené tkaniny mrazu. Nemáte - li tuto možnost, výborné je oblečení jednoduše vyprat a vystavit jej přímému slunci a po důkladém uschnutí uzavřít do igelitových obalů se "zipem". (tyto obaly jsou součástí oblečení Engel).
  • Vajíčka lze navíc z textilií jednoduše vyklepat.
  • Jako prevence do skříní pomáhá: levandulová vůně – samičky mola odradí od toho, aby do aromatické tkaniny kladly vajíčka. Nevoní jim ani pelyněk, rozmarýna, pomerančová kůra, smrkové jehličí, cedrové dřevo.

Snad se tedy u Vás tito nezvaní hosté nezabydlí a vhodnou péčí předejdete jejich invazi. Krásné léto!

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.