Potřebujete poradit? Zavolejte nám +420 724518274

Jste tu poprvé? Zaregistrujte se

Zkušenost s overalem z merino vlny

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s overalem s dřevěnými knoflíčky ve fleecovém zpracování z merino vlny od německého výrobce Engel.

Synovi jsme ho pořídili, když mu byli zhruba 3 měsíce a zvolili jsme velikost 62/68, která mu byla o trošičku větší, ale já vždy volím větší variantu, jak z důvodu toho, že doroste, tak z důvodu pohodlnosti a možnosti volného pohybu.

Musím říct, že jsme z něj nadšeni. Absolutní výhodu vidím v tom, že jsme syna nemuseli nijak extra navlékat jiným oblečením. Měl body s dlouhým rukávem, nějaké legínky/tepláčky s ponožkami, nebo punčocháče a tento overal. Nebylo potřeba žádných rukavic ani botiček, protože overal má přetahovací kapsy na ručičky i nožičky, takže byl celý zabalený a nikde mu nefoukalo. A to ani v nosítku, naopak měl vždy krásně teplé ručičky i nožičky. V nosítku jsme ocenili i kapuci, která celý dojem zachumlaného miminka ve vlně jen dokreslovala (pod kapuci jsme vždy měli dvouvrstvou merino kukličku).

Údržba nebyla nijak složitá, protože co by ležící miminko v kočárku mimo nějakého ublinknutí žádné výrazné znečistění nehrozilo. Ublinknutí jsem buď hned setřela, protože vlna tekutinu nevsákne, takže se dá lehko něčím savým hned utřít, nebo jsem používala klasickou bavlněnou plenu. Pokud to bylo po zaschnutí, tak je nejlépe nečistotu vykartáčovat.

U vlny platí že čím méně se pere, tím déle vydrží, protože si vlákno zachová své vlastnosti. Nicméně, kdo měl ublinkávácí miminko ví, že je to spojeno s nepříjemným „zkyslým“ zápachem… Ze začátku stačilo nechat overal řádně větrat a skutečně nebylo po zkyslém zápachu nic znát, ale cca po třech měsících jsem ho vyprala.

Výrobce uvádí možnost praní v pračce na 30°. A ačkoliv jsem postup dodržela, tak jsem si neohlídala otáčky ždímání a po ždímání na vysoké otáčky se srazil. Takže doporučuji určitě nepřekročit otáčky přes 800!

Pořídili jsme hned další overal, již o číslo větší tedy 74/80, byl opět větší a jelikož naštěstí syn přestal růst o překot, tak ho nosí ještě nyní na podzim a to jako chodící. A zde se již potýkáme s blátem a jinými nečistotami, ale jak jsem se již zmiňovala, tak vše řešíme jemným kartáčováním po zaschnutí a praní následuje až v posledním případě.

U praní tedy ještě jednou doporučuji nepřekročit otáčky 800. Prát na program vlna, nebo program jemný a používat prací prostředek určený na vlnu s lanolínem.

Lanolín je tuk, který ovce vylučují do vlny mazovými žlázami a ten vlnu chrání. Každým praním se tento tuk z vlny ztrácí, proto je důležité ho při praní přidávat v pracích prostředcích. Na trhu je jich celá řada a jsou lehko dostupné. Sušička je u vlny naprosto cizí pojem :-) tak tu prosím vůbec nepoužívejte a sušte nejlépe naležato na sušáku na prádlo, ne na topení, aby nedošlo k velkým výkyvům teplot, to je vždy příčina sražení vlny.

Samozřejmě, že můžete vždy vlnu vyprat i v ruce, ale doba postoupila a výrobci jsou schopni již vlákno upravit tak, že se v pračce prát může.

 

Takže za nás je tento overal velice praktickým a pohodlným kouskem v šatníku našeho syna :-)

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.